Günde 800 Bin Euroluk İhracat

200.000 istihdam edildiği Üç-El Ayakkabı fabrikasında, yıllık 500.000 çift ayakkabı üretiliyor. Firma 2005 yılında 400.000 çift üretim yapmayı planlıyor.


Ege Bölgesi’nin en büyük ayakkabı ihracatçılarından Üç-El Ayakkabı Sanayi Ticaret A.Ş, bir günde 800 bin euro değerinde ayakkabı ihraç etti. Üç-El'in 30.000 çift ayakkabısı, Almanya ve Yunanistan’a gönderildi. Tek seferde yapılan en büyük ihracat olma özelliği taşıması nedeniyle Üç-El Ayakkabı’nın Manisa Veziroğlu Köyü’ndeki fabrika binasında önceki gün düzenlenen törende konuşan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, dünya deri piyasasının 140 milyar dolarlık bir hacme ulaştığını, bu pastanın yüzde 50’sinin ayakkabı sektörüne ait olduğunu ifade etti.


Galiko, dünya ayakkabı sektöründeki gelişimin Türkiye’de aynı oranda olmadığına dikkat çekerek, "Türkiye’nin yıllık kayıtlı deri ihracat rakamı 1 milyar dolar civarında, bunun 170 milyon doları ayakkabı ihracatı, toplam içerisinde yüzde 17 payı var. Bu rakam çok düşük, Türk ayakkabıcısı sanatkardır, dış ticareti bilir, tasarımcıları güzel ürünler yapıyor, sektörünün bilgi birikimi ve altyapısı iyi. Bu sektörün önü açık, önümüzdeki yıllarda hak ettiği ihracat rakamlarına ulaşacaktır" dedi.


Çin Baskısı, Katrina Kasırgası Gibi

Ayakkabı sektörünün üzerindeki Çin baskısı için "Katrina Kasırgası" benzetmesi yapan Galiko, "Türkiye’den yıllık 1 milyon çift ayakkabı ihracatı yapılıyor.Ortalama fiyat 18 dolar seviyesinde. Çin ise ortalama 6 dolara ayakkabı ihraç ediyor. Türk ihracatçısı Çin’in 3 katı fiyata ayakkabı ihraç edebiliyor. Bu nedenle ayakkabı ihracatçılarımızla iftihar etmeliyiz" diye konuştu.