ÜÇ-EL'den Çin'e Ayakkabı İhracatı

İzmir Hilton Oteli Turgut Reis Salonu'nda, Üç-El Ayakkabı'nın ev sahipliği yaptığı toplantıda, Ege İhracatçı Birlikleri Deri ve Deri Ürünleri İhracat Birlik Başkanı Jak Galiko, yönetim kurulu üyeleri, TOBB Başkan Yardımcısı ve Manisa Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz da katıldı. Genel Müdür Burhanettin Yavuz, 1983 yılında Manisa'da kurdukları Üç-El Ayakkabı Fabrikası'nın, bugüne kadar üstlendiği rolü ile sektördeki tüm yeniliklerin öncüsü olduğunu söyledi. Yavuz, şöyle devam etti:


'19 bin metrekare arazi üzerinde 5 bin metrekare kapalı alan ve bant usulü ile üretim, ayakkabıda markalaşma çabalarında öncülük, hali hazırda tescilli ve kullanılan 10 marka, bayiler toplantısı yaparak sipariş esasına göre üretim, Türkiye'de erkek ayakkabıda en geniş koleksiyon, TSE standartlarında üretim ve ISO 9000 belgeli işletme, Ege Bölgesi'nde ayakkabı ihracatında sürekli lider, sağlık konseptine uygun ürünler, tüketiciye doğrudan ulaşma adına 6 büyük mağaza ve sektördeki tüm kuruluşlarda en üst düzeyde temsil ediyoruz.' 

Ülkemizde uygulanan ekonomik politikalar sonucu Türk Lirası'nın değer kazandığını anlatan Burhanettin Yavuz, şöyle konuştu: 


'Bunun sonucu olarak ithalatta patlama meydana gelmiştir. Ne yazık ki alınan tüm önlemler ve tarife dışı engeller bile ayakkabı sektörünü bu olgunun dışında tutamamıştır. 2005 yılı 10 aylık ayakkabı ithalatı 290 milyon dolar iken, 2006 yılının aynı döneminde bu rakam yüzde 50 artarak 435 milyon dolara çıkmıştır. İthalattaki bu artış tüm hızıyla devam etmektedir. İthalattaki bu artışın yüzde 90'lık kısmı Uzakdoğu, ağırlıklı olarak Çin'den kaynaklanmaktadır. Çin'den yapılan ithalatın tamamına yakını imitasyon yani estetik malzemelerden yapılan ürünlerden olup, dolayısıyla ile fiyatı da düşük olduğu iddia edilen ürünlerden oluşmaktadır. Oysa ithalat esnasında Çinli firmalara sağlanan kolaylıklar Türk imalatçısına da sağlansa biz inanıyoruz ve iddia ediyoruz ki, buradaki imalatçılar ithalat yapmaya değmeyecek fiyat farkıyla ama daha kaliteli ürünler üretebilecektir.


'İthalatın yerli üreticiyi pes ettirdiği, üretim yapan güçlerin motivasyonunun kalmadığı, hiç kimsenin düşünmeye cesaret bile etmediği dönemde Üç-El Ayakkabı olarak bir ilki başardıklarını söyleyen Yavuz, şöyle devam etti:


'2000 yıl sonra Çin Seddi'ni aşarak Çin'e ayakkabı ihracatını gerçekleştirdik. İtalya MICAM Fuarı ile başlayan ilk temas, yapılan koleksiyonlar, proto numuneler, deneme, üretimi derken geçtiğimiz günlerde yapılan 50 bin ABD doları boyutundaki ilk deneme sevkiyatını gerçekleştirdik. Ürünlerimizi alan Guangzhou, 76 mağazası olan, Çin'de orta ve üst düzeydeki tüketici grubuna hizmet veren bir firmadır. Uzakdoğu ile yapılan bu çalışma tek bir çalışma olmayıp ayrıca Hong Kong'da bir firmaya üretim yapılmaktadır. Firmamızın yaptığı ihracat işlemi ülkemizin toplam ihracatı içinde çok anlam ifade etmeyebilir. Ancak, sembolik değer ifade etmesi, arzu edildiği ve çalışıldığı taktirde mal satılamayacak hiçbir ülke olmayacağının ispatı açısından önemli görülmelidir.'