Avrupa'ya Anatomik Ayakkabı İhracatı

Üçel Ayakkabı firması sektörde yaşanacak krizi iki yıl önceden fark ederek doktor tavsiyeli ayakkabı üretimine girdi. İç pazarın ihtiyacını karşılayan firma, ihracata da başladı.


AVRUPA'ya doktor tavsiyeli anatomik  ayakkabı ihracatı yapan Üçel Ayakkabı, bu üretim sayesinde krizden fazla etkilenmedi. Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Sarı, sektörde yaşanacak krizi iki yıl önceden fark ederek yeni üretim alanına girdiklerini ve ürettikleri ayakkabıları Türkiye dışında dünyanın birçok ülkesine ihraç ettiklerini belirtti. Bu tür ayakkabıyı Avrupalı'nın yıllardan beri kullandığını, ancak Türkiye'de kullanımı olmadığına işaret eden Sarı, Türkiye'deki bu açığı görerek yola çıktıklarını vurguladı.


Doktorun verdği ölçüde


Ayakkabının topuk dikeni, düz tabanlık ve taban çökmesi gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi özelliğinden bahseden Sarı, üretilen doktor tavsiyeli anatomik ayakkabıyı herkesin giyebileceğini dile getirdi. Sarı, “Esnek, anatomik, ortopedik ve doktorların verdiği ölçülerde imal edilmiş olması yaklaşık 3 yıla yakın bir zaman çalışmanın ürünüdür. Gün boyu ayağınızda ayakkabının olduğunu hissetmezsiniz. İçerideki kirli havayı dışarıya verir, tamamıyla sağlıklı deriden üretilmiştir, teri emer ve koku yapmayan bir ayakkabıdır” bilgisini verdi.


TÜRKİYE'DE TEK 


Türkiye'de kendi markaları dışında anatomik ayakkabı üretimi yapılmadığını belirten Sarı, üretimlerini kendi markalarıyla başta İtalya, Almanya, Fransa olmak üzere 6 Avrupa ülkesine, Türk Cumhuriyetleri'ne, Arap ülkelerine ihraç ettiklerini anlattı. Sarı, Türkiye genelinde 240 noktadaki bayilerine yaz modellerini gönderdiklerini de bildirdi.